• 0312 220 07 09
  • info@ybtenerji.com

Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Güneş pilleri fotovoltaiktir. Üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Bu pillerin ana maddesi kristal silisyum ve galyum arsenittir.

Güneş enerjisi santralleri yapım-işletme maliyetleri ve verim açısından kârlı bir enerji yolu değildir. Bu gerekçelerle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Fakat, özellikle yarı-iletken teknolojisindeki gelişmeler ile güneş paneli fiyatları her geçen gün düşmekte, bu da güneş enerjisi ile elektrik üretim alternatifini her geçen gün daha yapılabilir bir noktaya götürmektedir. Doğaya zararının minimum olması açısından geleceğin enerji üretim sistemlerinden birisidir.

Dünyada, paneller kullanılarak üretimden başka, güneş enerjisinin farklı biçimde kullanıldığı güneş enerjisi santrali bulunmaktadır. Bazı santrallerde odakları kesişecek şekilde çukur aynalar ve bu çukur aynaların ışığını destekleyen düz aynalar mevcuttur. Aynaların odaklarının kesişim noktasında bir sıvı konteyneri bulunmaktadır. Güneşten aldığı ışığı odak noktasında birleştiren aynalar, odak noktasında çok yüksek sıcaklık yaratmakta ve bu enerji konteynerdeki özel sıvıda depolanmaktadır. Bu ısı, buhar enerjisine, oradan buhar tribünleri ile elektrik enerjisine çevrilmektedir. Isının depolanabilmesi sayesinde gece dahi elektrik üretimi mümkün olabilmektedir. Yakıt maliyeti sıfırdır. Ancak günümüzde bu teknolojinin kurulum maliyetleri oldukça yüksektir.

Gerek aynalar, gerek paneller ile kurulsun, GES’ler, geniş alanlar isteyen santrallerdir. Firmamız, GES kurulumu için kullanılacak alanların, tarım için kullanılmaya elverişsiz, kayalık zeminlerde olması gerektiğine inanmakta ve devletimizin bu konuya hassasiyet göstermesinin gerekliliğine inanmaktadır.

Projelerimizin detayları için ‘Projeler’ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.