• 0312 220 07 09
  • info@ybtenerji.com

SEYHAN CENGİZ TURHAN

Aslen Pertekli olan, Seyhan C.TURHAN, 1948 yılında Adana’da doğdu. İlk ve Orta tahsilini Karabük’ün, o yıllarda Çankırı’nın ilçesi olan Eskipazar’da, lise tahsilini ise Çankırı Lisesi’nde tamamladı. 1971 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi (FAS) İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1973 Nisan’ına kadar Turizm Ateşesi olarak Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi Başkanlığı’nda görev yaptı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Daire Başkanlığı’nda askerlik görevini Teğmen olarak tamamlandıktan sonra, 1974 Şubat’ından itibaren part-time ilgilendiği YİBİTAŞ Yozgat Çimento Fabrikası’nın kuruluşunda B Grubu Kurucu Ortak olarak yer aldı ve bu kuruluşun 1978 yılında işletmeye alınışına kadar, Ticaret Müdürü olarak çalıştı. Daha sonra YİBİTAŞ Kraft Torba Fabrikası’nın kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak bu şirkette görev yaptı. YİBİTAŞ Holding’in Kurucu ortağı oldu ve birçok iştirakinin de Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

1991 yılında , LAFARGE ile yapılan İlk Ortak Girişim’in mimarlarından olan TURHAN, 1992 Çorum ve Sivas Fabrikaları’nın, YİBİTAŞ tarafından satın alınmasından sonra, YİBİTAŞ Orta Anadolu Çimento A.Ş.’nin kurucuları arasına girdi ve 1994’te LAFARGE ile yapılan Ortak Girişim Anlaşması ile kurulan YİBİTAŞ Lafarge Orta Anadolu Çimento A.Ş.’nin kurucu Yönetim Kurulu Üyesi oldu.
29 Mart 2000 yılında yapılan YLOAÇ Genel Kurulu’nda, YLOAÇ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Yibitaş Holding ve İştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyelikleri, Başkanlıklar, Başkan Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Genel Koordinatörlük görevlerinde bulunmuş olan Seyhan C.TURHAN, evli iki çocuk sahibi ve İngilizce bilmektedir.
“Turizm Öncelikli Yörelerve Bu Yörelerde Yatırım Öncelikleri” ve “Gerice Yörelerdeki Halka Açık Şirketler ve Sorunları” konulu çalışmaları ve tebliğleri bulunan, Seyhan Cengiz TURHAN, halen YOZGAT VE ÇİASAN AMBALAJ GRUBU ŞİRKETLERİ Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Kağıt İşverenleri Sendikası’nın Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda Genel Kurul Delegeliği, Türkiye Kağıt Torba Üreticileri Derneği İkinci Başkanlığı, görevlerinde bulunmaktadır. Yurdumuzda  bir çok İl’de (Adana, Karabük, Antalya) özellikle Yozgat’ta kendisi ve eşi, Fatma Temel TURHAN adına birçok eğitim kurumunu, 1994-2010 yılları arasında inşa ettirmiş, ‘’ Devlet Millet Elele Eğitime %100 Destek Kampanyası’’  kapsamında Türk Milli Eğitimine bağışlamıştır.
Ayrıca Seyhan Cengiz TURHAN Ankara’da bir Vakıf Üniversite’sine de kendi adını taşıyan bir KONFERANS SALONU yaptırmış ve bunun yanında 1994 yılından başlayarak halen devam eden kendi adına bir burs fonu oluşturmuş ve her yıl 25-30 Üniversite öğrencisine burs vermektedir.
Bütün bunlardan başka Seyhan Cengiz TURHAN Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Yönetim Kurulu Üyeliklerini yaptığı süre içerisinde Ankara-Nenek ve Yozgat-Sarayköy de şirketin adını taşıyan iki İlköğretim Okulunu Milli Eğitime kazandırmıştır.

Çok iyi bir çevreci olan, Seyhan Cengiz TURHAN 1978 yılından başlayarak, bulunduğu fabrikalarda ağaçlandırma çalışmaları yapmış, Yurdumuza yüzbinlerce ağaç kazandırmıştır. Yozgat’ta, Sarayköy’de on binleri bulan çam, ceviz ve badem ağaçlarından oluşan “SEYHAN CENGİZ TURHAN ÖZEL ORMANI” bulunmaktadır.
1996 yılında 9.Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman DEMİREL Beyefendi tarafından ödüllendirilen TURHAN, 2010 Yılında da Karabük Valiliğinin teklifiyle “TBMM ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ” ile taltif edilmiştir.


YUSUF BAHADIR TURHAN

1982 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdiği 2000 senesindeki ÖSS sınavında da Türkiye birincisi olmuştur. Lisans eğitimini, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Bölümü’nde tamamlayan Turhan, 2004 senesinde üniversiteden, bölüm ikincisi ve üniversite üçüncüsü olarak mezun olmuştur. Daha sonra yüksek lisans eğitimine Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, tam bölüm bursu ile devam etmiştir. Buradaki eğitimi esnasında, Ginzton Laboratuvarı’nda Araştırma Görevlisi olarak, çalışmalarında yarı iletken elektroniği ve RF devre tasarımı üzerine odaklanmıştır. 2006 senesinde master derecesini burada aldıktan sonra yurda dönerek, 4 yıldan uzun bir süre ASELSAN’da tasarım mühendisi olarak çalışmıştır. Kıdemli tasarım mühendisi iken, 2010 senesinde ASELSAN’dan ayrılarak kendi firması YBT Enerji’yi kurmuştur. İnsanoğlunun gezegenimizdeki geleceğinin, temelde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına bağlı olduğuna gönülden inanan Turhan, o günden beri yenilenebilir kaynaklara dayanan elektrik santralleri tasarlamakta, lisanslamakta ve gerçeklemektedir.

İşletmede, üçü kanal tipi HES ve üçü güneş santrali olmak üzere, toplam altı santrali bulunmaktadır. En yeni yatırımı ve aynı zamanda Türkiye’nin sayılı lisanslı güneş enerjisi santrallerinden biri olan Hamal GES, uluslararası prestije sahip Gold Standard sertifikasını almaya hak kazanmıştır. İşletmedeki santrallerinden hariç olmak üzere, YBT Enerji ile jeotermal, rüzgar ve biyokütle santralleri de geliştirmektedir.